Ga naar de inhoud

Kredyt Hipoteczny w Holandii – Nowości

Co z oprocentowaniem Kredytu Hipotecznego w 2021 roku? 

Rynek mieszkaniowy i hipoteczny okazał się odporny na konsekwencje korona wirusa w 2020 roku i zanotował dane jak nigdy wcześniej. Sprzedaż mieszkań kontynuowana była „jak zwykle”, a ceny domów wzrosły. Wbrew oczekiwaniom oprocentowanie kredytów hipotecznych nie wzrosło gwałtownie. Czego możemy się spodziewać po oprocentowaniu kredytu hipotecznego w nowym roku? Możesz przeczytać to na tym blogu.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2020 roku:

Na początku kryzysu kredytowego (2008) i euro (2011) stopy procentowe wzrosły o jeden procent lub więcej w ciągu trzech do czterech miesięcy. Co ciekawe, na początku kryzysu związanego z korona wirusem stopy procentowe prawie nie wzrosły. Europejski Bank Centralny (EBC) wprowadził dodatkowy program awaryjny w połowie marca ubiegłego roku. Program ten miał na celu złagodzenie bólu gospodarczego związanego z kryzysem i zapobieżenie dalszemu wzrostowi rentowności obligacji skarbowych (stopy procentowej rynku kapitałowego). Wraz ze środkami wsparcia ze strony rządu holenderskiego środki te zapewniły, że oprocentowanie kredytów hipotecznych weszło na spokojniejsze wody od maja / czerwca. Pod koniec lata oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie spadło. Od tego czasu oprocentowanie kredytu hipotecznego prawie nie wzrosło lub wcale nie wzrosło. Druga blokada również doprowadziła do niewielkich lub żadnych dalszych podwyżek stóp procentowych.

Prognozy dotyczące oprocentowania kredytów hipotecznych w 2021 roku:

Oprocentowanie jest nadal niskie. Czego możemy się spodziewać w 2021 roku? W nowym roku spodziewamy się ostrej konkurencji w zakresie oprocentowania kredytów hipotecznych. Jest wielu inwestorów, którzy chcą inwestować w holenderskie kredyty hipoteczne. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą łatwiej i taniej otrzymać pieniądze w pożyczce. Nie tylko pożyczkodawcy chcą w 2021 roku zwiększyć swój udział w rynku, fundusze emerytalne chcą także zarabiać na stosunkowo stabilnym rynku mieszkaniowym. Jednak rynek nie wydaje się powiększać. Liczba sprzedanych mieszkań spada, ponieważ podaż mieszkań jest ograniczona i choć trudna do przewidzenia, spodziewamy się, że dostawcy nadal będą konkurować o stopy procentowe. Oczekuje się, że to na razie utrzyma niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. 

Zniżka oprocentowania dla domów energooszczędnych

W 2021 roku nadal będziemy obserwować wiele trwałych trendów na rynku mieszkaniowym. Oprócz obniżonej stopy procentowej dla dodatkowych składników pożyczki ze względu na zrównoważony rozwój, w tym roku kilku pożyczkodawców wprowadziło zniżkę odsetkową dla domów energooszczędnych (klasa energetyczna A lub lepsza). W połączeniu z ułatwieniami prawnymi i budżetem oszczędności energii, rabat odsetkowy jest atrakcyjną zachętą do zrównoważonego rozwoju, który w nowym roku będzie nadal ważnym tematem na rynku mieszkaniowym.